top of page

אתם בדרך לקטסטרופה כלכלית

דור העובדים הנוכחי עומד להתרסק כלכלית בטווח הזמן הנראה לעין בשל מספר מכות כלכליות שינחתו עליכם בזו אחר זו, מבלי לתת לכם הזדמנות להתאושש.

Old Woman Seller

ראשית, השינויים הבלתי פוסקים במודלים הפנסיונים, הם בסופו של דבר מכבסת מילים לשחיקה בתשלומי הפנסיה שאתם מקבלים ותקבלו. המעבר מפנסיה תקציבית לפנסיה וותיקה לפנסיה חדשה עם מודל על בסיס צבירה או איך שלא יקראו לזה פשוט אומר שישלמו לכם הפנסיונרים של מחר, פחות מאשר לפנסיונרים של היום.  אם היום פנסיונר מסתפק ב70% מההכנסה שלו ערב פרישתו הרי שב 2030 זה יהיה בערך 60% וב 2050 כ-50% בלבד. כן. הצפי הוא שאתם תצטרכו להסתפק בחצי ממה שמספיק לכם היום, גם אם ההתנהלות הפנסיונית שלכם הייתה למופת.

שנית, הנתונים מראים שההתנהלות הפנסיונית שלכם אינה למופת. למעשה היא רחוקה מלהיות אידאלית. האם אתם משתמשים עם כספי קרן ההשתלמות כאשר ניתן למשוך אותם בתום 6 שנים? האם אתם נעזרים בכספי הפיצויים כאשר אתם עוברים ממקום עבודה אחד למקום עבודה אחר? לא קוראים דוחות שנתיים? לא משווים ולא מתמקחים על עמלות? התנהלות כזו עשויה להביא אתכם למצב שבו ההכנסה שלכם לאחר היציאה לפנסיה תהיה 30% בלבד מההכנסה לפניה.

שלישית, המציאות הכלכלית של רובינו כבר היום, הרבה לפני הפרישה, איך נאמר? לא תותים. לצערי, כבר היום אתם לא סוגרים את החודש. האם אתם משלמים בתשלומים? האם אתם מגיעים לגבולות האשראי בכמה כרטיסים? לוקחים הלוואה קטנה פה ושם? זה אומר שכבר היום אתם מתחת למים אבל אתם עדיין לא יודעים את זה, כי גרמו לכם להתמכר לכסף זול ולאשראי זול.

רביעית, עידן האשראי הזול, הריבית האפסית, ההרחבה הכמותית, איך שלא תקראו לזה גרם למחירי הנכסים הראליים להתנפח לרמה גבוהה באופן היסטורי. מה זה אומר? שאם פספסתם את רכבת הנדל"ן, הדור שלפניכם התעשר מעליית מחירי הדירות, ואתם נדפקתם פעמיים: פעם ראשונה כי אין לכם כסף לקנות דירה וזה נורא, אבל יותר נורא, אתם פספסתם את ההזדמנות להתעשר מקניית דירה בזול והפקת רווח מהחזקתה בזמן עליות המחירים. למחירי הנדל"ן בעתיד שלכם יהיה קשה מאוד להמשיך ולעלות באותה הצורה כפי שעלו בדור שלפניכם מה שאפשר לחלק מהיוצאים לפנסיה מהדור הקודם להסתמך על הכנסה מהשכרת דירה להשלמת הפנסיה החלקית שלהם.

חמישית, אתם לא מוכנים למשבר. הבועה במחירי הדיור גורמת לתחושת עושר מדומה, הריבית האפסית מאפשרת הלוואות בריבית אפסית לכל דורש, השקל החזק מאפשר לנו להרגיש מלכים בנסיעות תכופות לחו"ל שאנחנו אוהבים כל כך. כל אילו לא יישארו כאן לעד. מזג האוויר הכלכלי נוטה למחזוריות ורבים מאתנו הגרים בישראל, גם אלו העוסקים במקצועות פיננסיים מעולם לא חוו משבר על בשרם. אפילו משבר 2008  שהיה משבר עולמי משמעותי, ומכונה בארה"ב "המיתון הגדול" הורגש בארץ באופן חלקי בלבד ולתקופה קצרה. ומשברים נוטים להגיע בדיוק בתזמון הגרוע ביותר. במציאות שבה כבר היום אתם לא סוגרים את החודש, כבר היום יש לכם "קצת" חובות וכבר היום אתם מחזיקים בנכסים יקרים במינוף גבוה, כניסה למשבר יכולה לרסק אתכם. להשאיר אתכם, פשוטו כמשמעו, חסרי כל.

המצב קשה מאוד, והרבה אנשים הולכים בדרך לאבדון כלכלי מבלי לדעת בכלל. התופעה של אנשים מבוגרים, לאחר גיל הפנסיה, העובדים בעבודות דחק שלא הולמות את גילם תהפוך להיות הנורמה. אם כבר עכשיו אתם רואים אותם פה ושם, אנשים מבוגרים, שומרים בביה"ס או בגן, אולי דווקא שומרים על אתר בניה או על עבודות בדרך, מחלקים עיתונים בפינת הרחוב או אפילו מבקרים בחדר האשפה שלכם בחיפוש אחר בקבוקים למחזור או "מציאות" אחרות, עוד לא ראיתם כלום. אני מתבייש לכתוב שייתכן מאוד שעוד בשנות חיינו זקן שיקפא למוות בחורף כי לא יהיה לו כסף לחימום כבר לא "יקבל" כותרת במקומון, שזקנה שתגווע ברעב כי לא יהיה לה מה לאכול לא "תגיע" לחדשות הערב, ושהימנעות מקבלת טיפול רפואי תרופתי או טיפול אחר בגיל מבוגר תהייה הנורמה, כי לא יהיה לנו כסף לכך, למרות ששילמנו עבור ביטוח רפואי כל ימי חיינו.

כתבתי את המאמר הזה כבר בשנת 2017 ... אני לא חושב שניתן לומר שמאז שהמצב השתפר...

מצטער שביאסתי, אבל לא סתם...

אז מה אתם יכולים לעשות?! אתם יכולים לעשות המון!!

וככל שתתחילו מוקדם יותר, השינוי יהיה קל יותר והשלכותיו משמעותיות יותר!

אז אל תבחרו להגיד שהכל יהיה בסדר, ואל תחשבו שמישהו אחר ידאג לכם.

הכריזו בפני עצמכם שהעתיד שלכם יהיה טוב יותר וצאו לדרך אמיצה לבטחון ולעצמאות כלכלית.

אני מחכה לכם כאן באתר לליווי אישי בתשלום: יואל זילברשטיין מתכנן פיננסי מוסמך CFP

וגם כאן בעולם התוכן הפרטי שלי במתנה (בינתיים) : הצהוב לעצמאות כלכלית

אשמח לזכות ללוות אתכם לאורך כל הדרך.

bottom of page